Srdečně Vás zveme na naši výstavu v Městské knihovně v Halenkovicích. Vernisáž je 4. 6. 2024 v 17.30 hodin. Přijďte se podívat do nádherného nově zrekonstruovaného prostoru plného knih a umění.
Světlem a stínem
Publikováno: 25.5. 2024
Radim Hanke/ Martin Čada – Světlem a stínem
Prostě výtvarka
Publikováno: 9.4. 2024
Srdečně Vás zveme 15. dubna v 16 hodin na výstavu nejmladší generace výtvarníků z Otrokovic…
Bratislava 2024
Publikováno: 27.2. 2024
Srdečně Vás zveme na naši výstavu Rozumění v hlavním městě Slovenské republiky. Vernisáž 1. března 2024 v 17 hodin.
Výstava v MDZ
Publikováno: 27.1. 2024
Srdečně Vás zveme na naši první společnou výstavu v tomto roce v Městském divadle Zlín. Navštivte ji v otevírací době nebo při návštěvě divadelního představení. Výstava potrvá celý měsíc únor 2024.
PF 2024
Publikováno: 1.1. 2024
Inspirativní další rok 2024 všem přejí výtvarníci z Rozumění.
XVII. Otrokovický salon
Publikováno: 1.12. 2023
17. Otrokovický salon
Publikováno: 29.11. 2023
Členové spolku Rozumění a jejich hosté vystaví v prostorách Otrokovické Besedy svá výtvarná díla. Při vernisáži, která proběhne v pondělí 4. prosince od 18 hodin, vystoupí žáci a učitelé ZUŠ Otrokovice. Salon potrvá do 2. ledna 2024 v rámci kulturních pořadů Besedy.
Výstava na louce 2023
Publikováno: 28.11. 2023
Kamil Koláček – Cesta k akvarelu
Publikováno: 23.10. 2023
Absolvent VUT Brno, pochází a žije v Napajedlích. Žák Emila Slámy. Od dětství se „výtvarnu“ věnoval a když se rozhodoval, čím se stane, zvítězila pragmaticky stavařina před uměleckou dráhou. Ke své zálibě se vrátil v roce 2011, kdy tzv. „už měl zase čas.“ Začal navštěvovat výtvarný kurz pro dospělé ve Zlíně pod vedením paní Věry Machalínkové, kde se věnoval malbě olejem. Maloval a vystavoval obrazy z cest. Od roku 2018 objevil na plenéru Rozumění pod vedením Emila Slámy techniku akvarelu. Postupně se mu začal příležitostně věnovat až do osudového setkání s akvarelistou Tomášem Fišerou, kdy se ze zájmu stala vášeň. Od roku 2021, kdy navštívil 1. mezinárodní Pražský akvarelový plenér se mu začal věnovat naplno. Navštívil několik mezinárodních akvarelových workshopů v Praze a hledá své vyjádření. Jak sám o sobě říká: „je na cestě“…
Pavel Klak
Publikováno: 25.6. 2023
Sochař a výtvarník, pracuje převážně se dřevem a keramickou hlínou. Svou inspiraci čerpá z tvarů a křivek okolního světa.
Výstava z Podkrkonoší – SPV
Publikováno: 16.4. 2023
SPOLEK PODKRKONOŠSKÝCH VÝTVARNÍKŮ TRUTNOV (SPV)
Tomáš Fišera – Akvarely
Publikováno: 19.2. 2023
Narozen v roce 1983 v Praze. Vystudoval SUPŠ v Praze obor propagační grafika. Pochází z umělecké rodiny, a tak měl již odmala možnost studovat různé výtvarné techniky. Malbě se věnuje téměř celý život a poslední 4 roky výhradně akvarelu. Tato technika nabízí obrovskou škálu postupů, a protože malba musí být provedena rychle a s jasnou strategií, je tento proces také vzrušující výzvou. Obrazy krajin a městských scén vznikají převážně v plenéru, ale inspirací je často i kombinace vzpomínek, nálad, skic a fotek z navštívených míst. Výsledné dílo lze vnímat jako imaginární krajiny, které dávají lidem možnost promítnout si na tato místa svůj vlastní pohled. Autor maluje dynamicky a expresivně s důrazem na světlo. Do svých děl zaznamenává pocitové sdělení, náladu místa, ale i svou vlastní. Akvarel je pro něj svou křehkostí a jemností tou nejlepší technikou pro tyto snové scény, které podnítí vaši představivost. Jeho díla se v posledních letech zúčastnila mnoha výstav v zahraničí (Florida, Singapur, Indie, Itálie, Slovinsko, Thajsko, Indonésie, Polsko aj.), kde získal několik ocenění a stal se také ambasadorem značky Renesans. Jeho tvorba je zastoupena ve sbírkách soukromých sběratelů umění v různých koutech světa. Jeho velká záliba – lezení po skalách – jde ruku v ruce s tvorbou pod širým nebem. Výstava Akvarelů je souhrn tvorby posledních dvou let.
Petr Horák – Může jít o obrázek příroda II
Publikováno: 28.12. 2022
Kapka rosy na listu, ale také nedojedený zbytek pizzy, který někdo odhodil na zem. Je možné, že se dá prakticky vše (i zdánlivě neestetické) přetvořit v umělecké dílo? V universu zlínského malíře Petra Horáka (1970), které bychom mohli nazvat oslavou poetiky každodennosti, to můžeme s jistotou prohlásit. Petr je neobyčejně neúnavným pozorovatelem světa okolo nás. Vytrhává z něj malé střípky či fragmenty, které proměňuje v umělecká díla. A to mnohdy s ironizujícím až společensko-kritickým podtónem, kdy výjevy, malá a mnohdy nečekaná setkání různorodých prvků, zahaluje do pestré až pop-artově živé barevnosti a zároveň se zamýšlí nad současným světem neomezeného konzumu a jeho důsledky. Fragilní a dost možná jen chvíli existující náhodně vzniklá setkání různorodých elementů fixuje a umělecky dotváří pomocí techniky akrylové a olejové barvy.
PF 2023
Publikováno: 19.12. 2022
Přejeme Vám hezké svátky, hezký nový rok 2023 a hezký život
Podzimní salon 2023
Publikováno: 15.11. 2022
Emil Sláma – Tsunami
Publikováno: 10.10. 2022
Umělecký spolek Rozumění srdečně zve na výstavu Emila Slámy. Významný otrokovický výtvarník a pedagog vystaví na říjnové výstavě s názvem TSUNAMI svoji tvorbu posledních pěti let. Celoživotní učitel kreslení, malování a modelování, kterému se podařilo spojit kresbu a keramiku, a tak nyní tvoří, jak sám říká, grafickou keramiku. Vernisáž v pondělí 24. 10. v 18.00 hodin v Městské galerii Otrokovice.
Plenér Akvarel 2022
Publikováno: 28.9. 2022
Iva Kotásková – Mezi liniemi
Publikováno: 16.8. 2022
Výstava soch a akvarelů Ivany Kotáskové, výtvarnice a pedagožky výtvarného oboru na ZUŠ R. Firkušného v Napajedlích. Vernisáž se uskuteční v pondělí 29. 8. v 18:00 hodin v Městské galerii Otrokovice.
Výstava Hledání
Publikováno: 26.4. 2022
Srdečně Vás zveme na výstavu Hledání v Městské galerii v Otrokovicích. V pondělí 2. 5. 2022 v 18 hodin. Výstavu zahájí Mgr. Martin Dvořák. Hudební doprovod Sára Svobodová. Vystavují – Jolana Jemelková Shejbalová – grafička, učitelka na Zlínské soukromé vyšší odborné škole umění ve Zlíně. Dagmar Jahodová – grafička, malířka a pedagožka na Uměleckoprůmyslové škole v UH. Robert Buček – sochař, vedoucí Ateliéru keramiky na KVV Pdf UP Olomouc a Roman Müller – malíř a aktivní člen spolku Alfons z Hustopečí.
Okem Rozumění
Publikováno: 16.4. 2022
OKEM ROZUMĚNÍ je název výstavy, kterou připravili členové výtvarného spolku Rozumění Otrokovice ve spolupráci s Domem kultury v Kroměříži a výtvarným spolkem SPVUk Kroměříž. Výstava bude k vidění od 4. května do 6. června, a to v Pravé klubovně v prvním poschodí Domu kultury v Kroměříži. Vernisáž proběhne ve středu 4. května v 17:00.
Reunion 2022
Publikováno: 3.2. 2022
Výstava Reunion III v Městské galerii Otrokovice je třetím veřejným vystoupením neformálního autorského sdružení, které vzniklo v roce 2018 s úmyslem navázat na někdejší společné výstavní aktivity autorů nezávislé brněnské výtvarné scény z přelomu osmdesátých a devadesátých let. Konkrétní výběr autorů i skladba vystavené kolekce děl jsou v duchu dobových zvyklostí výsledkem přirozených přátelských a profesionálních vazeb založených na společné zkušenosti, sdílených postojích a blízkých autorských přístupech. Osmnáct autorů, kteří se rozhodli přijmout nabídku organizátorů vystavuje své obrazy, tisky fotografie a objekty volně evokující někdejší společné aktivity. Nová výstava volného sdružení Reunion, které se do budoucna nezříká možnosti rozšíření okruhu staro-nových spolupracovníků, specifickým způsobem spojuje pohled na nedávnou historii a současnou podobu uměleckých aktivit určité části brněnské výtvarné obce. Důrazem na nezávislost autorských postojů, konzistenci a integritu tvůrčí výpovědi i vědomí sounáležitosti ve sdílené zkušenosti je výstava Reunion III výrazem živého zájmu o hodnoty kulturního prostoru, který společně obýváme.
MDZ 2022
Publikováno: 9.1. 2022
Srdečně Vás zveme na naši společnou výstavu, která proběhne v prostoru vestibulu Městského divadla Zlín – 10. 1. – 7. 2. 2022.
PF 2022
Publikováno: 19.12. 2021
15. OTROKOVICKÝ SALON a 10 LET ROZUMĚNÍ
Publikováno: 28.11. 2021
Členové spolku Rozumění v prostorách Otrokovické Besedy vystaví svá nová výtvarná díla a zároveň oslaví 10. výročí vzniku tohoto uměleckého spolku. Součástí vernisáže, která proběhne v pondělí 29. 11. od 18 hodin, bude tradičně křest nového městského kalendáře na rok 2022 “Žijeme kulturou”, který je věnován společenskému životu v našem městě. Výstava potrvá do 30. prosince 2021.
Kontrasty – Jiří Strachota a Hana Žůrková
Publikováno: 15.11. 2021
Jiří Strachota – narozen ve Zlíně, v současnosti žijící a pracující v Bratislavě. Výtvarná tvorba se stala jeho celoživotní vášní, způsobem seberealizace a intenzivní práce plné pochybností, hledání a radosti. Věnuje se zejména kresbě (mixovaná technika na papíru) a malbě (převážně olej na plátně). Hana Žůrková, absolventka Střední průmyslové školy textilní v Brně v současné době pracuje jako masérka ve vlastním studiu ve Zlíně. K dětské zálibě v malování se vrátila v roce 2011 a v podstatě se stále vzdělává. Zkouší různé techniky, nejčastěji s temperovými či akrylovými barvami. Vernisáž výstavy 22. 11., výstava potrvá do 22. 12. 2021.
Eugeniusz Józefowski
Publikováno: 19.9. 2021
Narodil se roku 1956 v Skarżysku – Kamiennej. Profesor výtvarných umění, dokončil studium na Institutu výtvarných umění na Univerzitě Marie Curie Skłodowské v Lublinu, získal diplom v oboru grafického umění pod vedením profesorky Danuty Kołwzan-Nowické. Malíř, grafik, kreslíř, fotograf, tvůrce knih o umění. Věnuje se vědecké a umělecké činnosti; měl více než osmdesát samostatných výstav v Polsku, Německu nebo Dánsku a účastnil se několika stovek národních i mezinárodních výstav; pořádal více než 380 tvůrčích dílen v oblasti vizuální tvorby. Působí na Akademii výtvarných umění Eugeniusza Gepperta ve Vratislavi. Autor 66 vědeckých publikací, včetně několika monografií z 21 populárně naučných, 124 katalogů z výstav nebo 13 katalogů z tvůrčích dílen. Od roku 1983 je členem Asociace polských umělců a designérů. Držitel mnoha ocenění, vč. Státního vyznamenání II. stupně za výtvarnou činnost pro děti a mládež (1986), Stříbrného kříže za zásluhy (2006), Vyznamenání 2. stupně ministerstva vědy a vysokého školství (2007), Ceny rektora Univerzity Adama Mickiewicza za samostatnou a týmovou práci (Poznaň 2011), Zlatý záslužný kříž (2018). Autor více než osmdesáti samostatných výstav v Polsku, Německu, Dánsku a Nizozemsku; účastník několika stovek národních a mezinárodních výstav. Samostatné výstavy byly dvakrát nominovány na Cenu roku vratislavské Asociace polských umělců a designérů v letech 2014 a 2020.Nominovaný byl rovněž na ocenění během 23. ročníku festivalu Současné malířství ve Štětíně v roce 2011. Na VIII. Mezinárodním bienále kresby v Plzni – Plzeň 2012 získal zase čestné uznání.
Louka bude…
Publikováno: 12.9. 2021
Výstava na louce 2021
Publikováno: 10.7. 2021
Výstava SUPŠ – Grafický design
Publikováno: 26.5. 2021
Můžete vidět na
Výstava studentů SUPŠ – Grafický design
Publikováno: 13.5. 2021
Výstava představí široké veřejnosti práce žáků oboru Grafický design. Na výstavě se tento obor bude prezentovat tvorbou nejenom grafického designu, volné grafiky, ale také knižní tvorbou. Vystavené práce žáci vytvořili v průběhu posledních 10 let, jedná se především o tvorbu plakátů, autorského písma, vizuálního stylu firem atd. Další částí výstavy je prezentace volné grafiky, kde chceme představit volné grafické listy (litografie, linoryty, hlubotiskové techniky, serigrafie) a také autorskou knihu.
Stavění mostů
Publikováno: 22.4. 2021
Motto: Umění mluví, nepotřebuje překlad
Na nové soše J. A. Bati se intenzivně pracuje
Publikováno: 12.4. 2021
Stát bude v parku před Společenským domem v Otrokovicích naproti podobizny jeho bratra Tomáše. Můžete vidět na www.itvs24.cz/otrokovice
Vzpomínka
Publikováno: 31.1. 2021
Smuteční oznámení
Publikováno: 7.1. 2021
PF 2021
Publikováno: 5.12. 2020
Přejeme všem krásný a kreativní další rok 2021.
14. Otrokovický salon zrušen
Publikováno: 25.11. 2020
Vstupní pylon do obce Žlutava
Publikováno: 10.11. 2020
Již před více jak 10 lety jsme se dohodli se starostou obce panem Kolářem, že zpracuji návrh na vstupní pylon do obce ze strany od Napajedel. Uběhla dlouhá doba a hotový pylon byl ve čtvrtek 5. 11. 2020 instalován a schází ještě dokončit osvětlení a na jaře osadit okolí květinami. Pylon je stylizován jako svíce, která ukazuje cestu domů. Tak jak to bývalo v minulosti, kdy na samotách dávali svíci do okna, aby zbloudilý pocestný našel přístřešek. V samotném tělu svíce jsou formou reliéfu znázorněny prvky vesnice, brázdy polí, červené střechy domů, oblouky okolních kopců i rovné linie cest a domů. Samotný text „Vítá vás Žlutava“ spolu se znakem obce, jednak vítá přijíždějící a také identifikuje neznalému, kde se nachází. Pylon je zhotoven z dubového kmene, který vyrostl k katastru Žlutava, v části Romanice, stylizovaný plamen svíce je z měděného plechu na kovové konstrukci, kterou zhotovil Zdenek Janík z Bělova, sokl zhotovili pracovníci obce. Byl bych rád, kdyby tento pylon byl příznivě přijat občany Žlutavy a stal se jakýmsi zvláštním symbolem obce. autor Jiří Holub
Kurz keramiky Raku s polskými výtvarníky
Publikováno: 6.9. 2020
Členové spolku Rozumění uspořádali ve dnech 4. až 6. září 2020 kurz pálení keramiky Raku pro spřátelené výtvarníky ze Slezské Středy z Polska. Velmi inspirativní pokračování již několikaleté spolupráce přineslo nejen mnoho hotových výrobků, ale i zajímavé plány do dalších let.